BLOG

Як вибрати телевізійну антену

Поділись!
 • Керівництво користувача

  Що таке ЕФІРНЕ ТЕЛЕВІЗІЙНЕ МОВЛЕННЯ
  Класифікація антен
  Технічні характеристики антен
  Зборка, встановлення та налаштування
  Поради та приклади
  Переваги  антен  DE-COM Connect

  ЕФІРНИМ ТЕЛЕБАЧЕННЯМ  називається технологія, що дозволяє передавати телевізійний сигнал до користувачеві з використанням радіоканалу за допомогою телевізійних вишок та радіорелейної інфраструктури, що працює в діапазоні 47—862 МГц.

  Телевізійний сигнал транслюється в навколишній простір та для його прийому необхідно використовувати  внутрикімнатні або зовнішні антени (в залежності від відстані до передавача).

  ЦИФРОВЕ ЕФІРНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ – це технологія передачі телевізійного зображення та звуку з використанням цифрових каналів.

  Зазвичай, завдяки побудованій інфраструктурі, телевізійний сигнал в обласних центрах, районах ретранслюється місцевими телебаштами, що розширює зону всієї телемережі.

  Ефірне мовлення ведеться на метрових (МХ / VHF) та дециметрових (ДМХ / UHF) хвилях.

  У відповідності до прийнятих рішень Україна переходить на використання нових цифрових стандартів мовлення, що підвищує якість сигналу, а ТБ стає зручним та безкоштовним способом доставки якісного телевізійного сигналу.

  Основним телевізійним форматом цифрового телебачення в Україні є DVB-T2.

  Після закінчення переходу на цифрові формати послуга аналогового телебачення в Україні буде відключена.

  Це необхідно враховувати при виборі та придбанні телевізорів та антен.

  КЛАСИФІКАЦІЯ АНТЕН

  Телевізійні антени умовно можна розділити за діапазоном частот, способом підсилення сигналу та місцем встановлення.

  За місцем встановлення - кімнатні та зовнішні

  Кімнатні антени встановлюються в приміщенні зазвичай у місцях впевненого прийому ТВ сигналу, де рівень сигналу найвищий.
   

  Важливо!  Прийом на кімнатну антену можливий тільки там,
  де рівень ТВ-сигналу досить високий.  Такі місця називають
  зонами впевненого прийому.

  Зони впевненого прийому знаходяться в безпосередній близькості від передавача (максимум до 10 км в залежності від типу антени). У місцях з невеликим рівнем сигналу кімнатна антена не зможе забезпечити належний рівень сигналу та, відповідно, якість зображення. Звичайно, хочеться обійтися симпатичною витонченої конструкцією, а не лазити по дахах і балконах, але закони фізики обійти ніяк не вийде.

  Серед кімнатних антен варто вибирати адаптовані до умов прийому. Кращими будуть ті, у яких конструктивна частина, що відповідає за прийом  ДМХ-діапазону, має спрямованість.
  Для кімнатних антен особливо актуальними є активні антени.

  Бажаною є і наявність можливості плавно регулювати підсилення.

  Твердження, що кімнатна антена повинна добре приймати сигнали в будь-якій кімнаті, є помилковою!

  Кожен випадок слід розглядати окремо і підбирати відповідну антену.

  Зовнішні антени мають значно кращі параметри і можуть застосовуватись в більшості місць, включаючи заміські будинки і дачі. Установка зовнішньої антени вимагає великих зусиль і деякого досвіду, але результат з лишком окупить старання та витрати.

  Зовнішні антени майже завжди можуть забезпечити кращу якість прийому!

  За типом підсилення сигналу - пасивні і активні.

  Пасивні антени приймають і підсилюють сигнал за рахунок своєї геометричної конструкції. Вони не підключаються до електричної мережі і не мають активних елементів підсилення: транзисторів, мікросхем або інших електронних компонентів. Таким чином, пасивна антена не вносить власних перешкод і шумів (які неминуче виробляються різними електронними компонентами) в сигнал на вхід ТВ приймача. У той же час часто її власного підсилення не вистачає для якісного прийому.

  Активні антени підсилюють сигнал, що приймається, не тільки за рахунок особливостей конструкції, але і за допомогою підсилювача, яким вони оснащені. Підсилювач може бути змонтований всередині корпусу антени або окремо від нього. Живлення здійснюється від побутової електромережі за допомогою адаптера (блоку живлення),  через USB-адаптор або інших технологічних рішень.

  Слід пам'ятати, що підсилювач є джерелом власних шумів. У деяких випадках в прийнятому телесигналі можуть з'являтися певні завади і спотворення, наприклад:

  • при роботі в зоні і без того впевненого ТВ-сигналу; 
  • при неправильному виборі підсилювача з дуже високим коефіцієнтом підсилення  ( це той випадок, коли все добре в міру! );
  • при використанні низькоякісних підсилювачів невідомих фірм і виробників.

  За діапазонами приймальних частот -   канальні, діапазонні, всехвильові.

  Канальні антени призначені для прийому тільки окремих частотних каналів та застосовуються в спеціальних умовах, а звичайному користувачу майже не потрібні.

  Діапазонні антени використовуються там, де потрібно приймати програми тільки МХ або тільки ДМХ.

  Для цифрового ефірного телебачення в Україні застосовується тільки ДМХ-діапазон.

  Якщо антена купується тільки для прийому цифрового ТБ, досить антени, що працює тільки в ДМХ-діапазоні.

  Всехвильові антени здатні одночасно приймати сигнали в діапазонах МХ та ДМХ.

  Найчастіше телеглядачі потребують саме таких антен, оскільки  мовлення в Україні ведеться поки що як в МХ, так і в ДМХ діапазонах.

  Якщо антена купується для прийому цифрового ТБ, то достатньо антени, що працює тільки в ДМХ-діапазоні.

  ТЕХНІЧНІ  ХАРАКТЕРИСТИКИ  АНТЕН

  Антена, як і будь-який електронний пристрій, має свої параметри та технічні характеристики. Деякі з них зазначаються в паспорті виробу або на упаковці.

  Для пересічного користувача основною характеристикою, на яку треба звертати увагу, є коефіцієнт підсилення, що вимірюється в децибелах (дБ) та зазначається в технічних характеристиках на антену як  дБі. Чим вище значення - тим краще здатність антени підсилювати ТВ-сигнал. Але, як було зазначено вище, не завжди високий коефіцієнт підсилення приведе до покращення  зображення.

  Рівень підсилення має відповідати місцю розташування антени !

  Іноді виробники або продавці вказують на упаковці  або в паспорті виробу дуже високі коефіцієнти підсилення, що не відповідає дійсності, оскільки технічно неможливо.

  Якщо на антені вказані значення вище за 40 - 45 дБі, до такого виробу  варто ставитися дуже обережно. А якщо ви бачите 80, 90, 120 дБ - майже напевно Вас вводять в оману. Не купуйте!

  ЗБІРКА, ВСТАНОВЕННЯ ТА НАЛАШТУВАННЯ

  Просто придбати антену не завжди достатньо для якісного приймання телевізійних сигналів.

  АНТЕНУ НЕОБХІДНО ПРАВИЛЬНО ЗІБРАТИ, ВСТАНОВИТИ, ПІДКЛЮЧИТИ ТА НАЛАШТУВАТИ

  Збірка зазвичай детально описана в паспорті виробу або на упаковці.
  Необхідно уважно прочитати інструкцію перед початком монтажу, а ше краще - до покупки! Зверніть увагу на місце встановлення антени, порядок підключення  до телевізора та умов забезпечення найкращої якості прийому.

  Якщо в інструкції Ви бачите некоректний машинний переклад, помилки і
  неточності, неякісні і незрозумілі ілюстрації - відмовтеся від придбання такої антени!

  Антена підключається до телевізора за допомогою коаксіального кабелю, який у багатьох антен є в комплекті поставки.

  Але якщо антена купується без кабелю (наприклад, зовнішня антена), або довжини кабелю недостатньо – необхідно серйозно ставитися до його придбання !

  Для телевізійних антен необхідно використовувати кабель із хвильовим опором 75 Ом. Цей параметр вказується на самому виробі. Якість кабелю складається з якості матеріалів, що використовуються у його виробництві. Чим щільніше обплетення кабелю та чим товще центральна  жила - тим кабель краще і, звичайно, вище його ціна.

  Не варто надавати перевагу дешевому кабелю, адже поганий кабель може звести нанівець всі переваги хорошої антени!

  Налаштування антени найчастіше зводиться до правильної орієнтації її на телецентр.

  Методика проста: необхідно повільно повертати  антену в горизонтальній площині, одночасно спостерігаючи за якістю зображення на телевізорі. При налаштуванні зовнішньої антени скористайтеся допомогою помічників. Для кімнатних антен при перемиканні ТБ-каналів можливі ситуації, коли потрібно змінювати підсилення (для антен з регулятором коефіцієнту підсилення) або налаштовувати положення МХ- або  ДМХ - частини антени.

  Це нормальна процедура та є своєрідною платою за розміщення антени всередині приміщення.

  Дії з налаштування антени повинні бути детально вказані в її паспорті або інструкції.

  ПОРАДИ ТА ПРИКЛАДИ

  У разі, якщо покупець вагається з вибором телевізійної антени, спершу треба визначити для роботи в яких умовах призначена антена та які очікування від її роботи.

  Рішення з вибору антени не повинно базуватися лише на характеристиках її зовнішнього вигляду.

  Красивий дизайн не завжди призводить до наявності якісного зображення на екрані телевізора.

  Основні тези, що допоможуть при виборі антени :

  • У разі, коли необхідно приймати невелику кількість каналів, можна обмежитися вибором кімнатної антени бюджетного сегменту. Слід чітко усвідомлювати, що кімнатна антена часто не забезпечить якісний прийом усіх каналів . Такий варіант є компромісним у тому разі, коли інші варіанти зовсім не підходять.  Серед кімнатних антен краще вибирати спрямовані. 
  • Налаштовувати антену в бік телецентру. 
  • Якщо вікна кімнати, де встановлено телевізор, виходять в бік телецентру, вам можуть підійти антени, які кріпляться на віконне скло та за рахунок цього можуть скласти конкуренцію зовнішнім.
  • При використанні телевізора із діагоналлю більше 32 дюймів варто розглядати можливість застосування зовнішньої антени, навіть незважаючи на бажання обійтися кімнатною. 
  • Чим далі від телевежі передбачуване місце установки антени, тим з більшим коефіцієнтом підсилення знадобиться антена. На відстанях понад 15 км хороший прийом може забезпечити практично тільки зовнішня антена.  При невеликій відстані від телевежі  внутрішній підсилювач антени буде перевантажуватися потужним сигналом, що може привести до різкого погіршення прийому всіх каналів.
  • Якщо планується підключити до антени декілька телевізорів, варто вибирати зовнішню антену звертаючи увагу на кращі параметри. 
  • Якщо до перегляду планується тільки цифрове ТБ, зверніть увагу на спеціальні «цифрові антени». Пам'ятайте!  Ваш  телевізор і ресивер повинні приймати сигнали в стандарті DVB-T2. 

  Приклади типових ситуацій для полегшення вибору антени.

  Зауважимо, що умови прийому завжди залежать від розташування телеприймача та інших факторів, тому 100%  гарантій якісного прийому не може бути. 

  Якщо відчуєте невпевненість у виборі антени, скористайтеся допомогою спеціаліста - консультанта.

  СИТУАЦІЯ 1     Квартира на верхньому поверсі багатоповерхівки на невеликій відстані від телепередавача (3–5 км), телецентр можна побачити  з  імовірного місця встановлення антени.

  У цьому випадку найкращим варіантом є зовнішня всехвильова антена без внутрішнього підсилювача. 

  Також прийнятний рівень якості зображення буде досягнутий при використанні практично будь-якої кімнатної антени. Якщо вибирається кімнатна антена із внутрішнім підсилювачем, обов'язковою повинна бути наявність регулювання для запобігання перевантаження підсилювача потужним вхідним сигналом. 

  У разі прийому сигналів у цифровому форматі  DVB-T2  висока якість зображення може бути забезпечена кімнатною антеною. 

  СИТУАЦІЯ 2     Аналогічно попередній ситуації, але вікна квартири виходять на протилежний (або інший) від телепередавача бік.

  Найкращий варіант - зовнішня всехвильова антена без підсилювача, що встановлюється на даху та спрямована в бік телепередавача.

  Якщо з якихось причин це неможливо, можна застосувати спрямовану кімнатну антену (наприклад, TVLink-I2).

  Прийом всіх каналів, особливо на МХ, в хорошій якості, як правило, неможливий. 

  Але в разі прийому сигналу в цифровому форматі  DVB-T2  якість зображення може  бути достатньо високою.

  СИТУАЦІЯ 3    Околиця міста, багатоповерхівка, квартира на нижніх поверхах. Відстань до телепередавача складає 10–30 км.

  Найбільш підходящим варіантом є зовнішня активна всехвильова  антена, що встановлена ​​на даху.  У цьому випадку знадобиться додатково придбати коаксіальний кабель, оскільки довжина стандартного кабелю, що йде в комплекті із антеною, 6-8 метрів. Необхідно вибирати якісний кабель з найменшими параметрами затухання сигналу та має щільну оплітку та алюмінієву фольгу  в якості екрану.  Найчастіше застосовується кабель типорозміру RG6 або SAT-50. Старі кабелі РК75 мають значне затухання сигналу в діапазоні ДМХ та практично непридатні для сучасного використання.

  Застосування кімнатних антен в цьому випадку можливе тільки в разі невисоких вимог до якості сигналу. 

  У разі використання спрямованих кімнатних антен (таких як, TVLink-I2)  для прийому сигналу в цифровому стандарті якісний прийом теж можливий.

  СИТУАЦІЯ 4           Дача або заміський будинок,  розташовані на значній (більше 50 км) відстані від  телепередавача

  Для якісного прийому всіх каналів необхідно застосовувати професійний комплекс з декількох діапазонних антен з системами підсилення і фільтрації сигналу. 

  Якщо вимоги до якості зображення на всіх каналах не є критичними, можливе застосування зовнішньої всехвильової антени з підсилювачем сигналу.

  Кімнатні антени у цьому випадку не використовуються.

  ПЕРЕВАГИ  АНТЕН   торгової марки DE-COM Connect

  • Антени розроблені та адаптовані  до вітчизняних умов використання. 
  • Зовнішні антени відрізняються підвищеною міцністю, вони краще за інших витримують вплив кліматичних факторів, вітрові навантаження та «птахостійкість». 
  • Активні антени оснащені високоякісним малошумним  підсилювачем.  При необхідності підсилювач може мати регульоване підсилення.
  • Користувач завжди може отримати консультацію телефоном або електронною поштою. 
  • Кожен виріб в комплекті має паспорт (або інструкцію з налаштування) та гарантійний талон.

  ТОВ «ДЕ-КОМ»

  вул. Вікентія Хвойки, 18/14,
  м. Київ, 04080
  т/ф: + 044 425 3033
  info@de-com.com.ua
  www.de-comconnect.com.ua

Поділись!